The *OFFICIAL* Asda thread

User avatar
Pete
Posts: 7628
Joined: Fri 15 Aug, 2003 13.36
Location: Dundee

FACT ATTACK: M&S used to sell "bananas to go" which were a banana on the checkout grab shelf with a barcode on it. This scanned at 35p.

If you put it on the scales and pressed "banana" it went through at 16p.
"He has to be larger than bacon"
Chie
Posts: 979
Joined: Fri 31 Aug, 2007 05.03

On the subject of prices generally, Kellogg's recently introduced a 'pot cereal' range. 30g pots of cereal which you're presumably meant to take to work for consumption on your morning break. The thing is, these pots are 90p each, which works out at something crazy like £4 per 100g!

People who actually buy this product are the very definition of "more money than sense".

Just decant a portion of normal cereal into a tupperware pot. :P
User avatar
WillPS
Posts: 2555
Joined: Tue 22 Apr, 2008 18.32
Location: Carlton
Contact:

Pete wrote:FACT ATTACK: M&S used to sell "bananas to go" which were a banana on the checkout grab shelf with a barcode on it. This scanned at 35p.

If you put it on the scales and pressed "banana" it went through at 16p.
Sainsburys have a 'per item' Sku for their convenience stores (since they didn't fit them with scales until ~2007), yet the per kg sku always worked out cheaper.

Only a few pence in it though.
Image
User avatar
Gavin Scott
Admin
Posts: 6442
Joined: Fri 15 Aug, 2003 13.16
Location: Edinburgh
Contact:

Pete wrote:FACT ATTACK: M&S used to sell "bananas to go" which were a banana on the checkout grab shelf with a barcode on it. This scanned at 35p.

If you put it on the scales and pressed "banana" it went through at 16p.
Presumably your hands only accommodate a 16p banana.

Mine hold a more substantial one.

Jus' saying.
User avatar
Nick Harvey
God
Posts: 4160
Joined: Fri 15 Aug, 2003 22.26
Location: Deepest Wiltshire
Contact:

Tooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo much information!
User avatar
Gavin Scott
Admin
Posts: 6442
Joined: Fri 15 Aug, 2003 13.16
Location: Edinburgh
Contact:

Nick Harvey wrote:Tooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo much information!
Nick I had no idea you were troubled by the discussion of fruits.

That's half this forum you know.
Alexia
Posts: 3001
Joined: Sat 01 Oct, 2005 17.50

I like a nice juicy pear.
User avatar
Nick Harvey
God
Posts: 4160
Joined: Fri 15 Aug, 2003 22.26
Location: Deepest Wiltshire
Contact:

My doctor keeps telling me I should have five a day.
Chie
Posts: 979
Joined: Fri 31 Aug, 2007 05.03

Alexia wrote:I like a nice juicy pear.
But not a prickly pear.
SirKen
Posts: 61
Joined: Mon 30 May, 2011 22.43

WillPS wrote:I love ASDA. It doesn't try to be anything it isn't (*cough*Market Street*cough*) - it feels like you're in a supermarket. Has all the ranges I like (including stuff I can't get at Sainsbury's or Tesco like that Kriek Fruit Beer), and I'm confident the pricing away from offers is better than the others. The guarantee assists in this belief (although I don't accept it as proof positive).

The best stores, by far, were Safeway megastores though. If only Morrisons wasn't managed by idiots.
They aren't are they? Record profits again? I hear you with the megastores but as good as they were, people didnt buy any more from them otherwise they'd have rolled them out nationally.

Bloke I know worked on the project (I've got a load of photos Ill put up of one in Scotland) but they were very expensive to fit out.
bilky asko
Posts: 1447
Joined: Sat 08 Nov, 2008 19.48

Gavin Scott wrote:I'm paying 50p per 'nana from the convenience shop at the moment. I wonder what that equates to per kilo.

Mostly he only seems to have the ones only fit to make banana bread, with thinning skin and blotches like liver spots. I imagine its similar to gobbling an octogenarian.

But PlymouthStu may correct me.

*ZING*
When I used to buy 2 bananas every day from Sainsbury's, they weighed in at about 70p. I stopped getting them as they were not ripe enough, and I wanted to eat the bananas on the day.

Fun fact: bananas lose weight as they ripen. Buying them unripened therefore costs more if going by weight.
Image
Please Respond